لینوکس

نحوه شبیه سازی دستورات لینوکس

نحوه شبیه سازی دستورات لینوکس بدون تغییر هر چیزی در سیستم

هر دستور لینوکس یک یا چند گزینه و پرچم برای انجام عملیات مختلف دارد. امروز ما یکی از گزینه های مفید و مهم را آموزش می دهیم که به ما امکان شبیه سازی دستورات لینوکس را می دهد اما در سیستم تغییری اتفاق نمی افتد. به عنوان مثال ، ما می توانیم فرایند نصب یا حذف یک بسته یا برنامه را شبیه سازی کنیم ، بدون نصب یا حذف بسته مورد نظر از یک سیستم لینوکس. همانطور که  می دانید ، شبیه سازی فقط تقلیدی از عملکرد یک فرآیند یا سیستم واقعی برای تأیید نحوه عملکرد این فرآیند در زمان واقعی است. در بسیاری از زمینه ها برای آموزش ، آزمایش ، اهداف آموزشی و حل مشکلات از شبیه سازی استفاده می شود. اکنون یاد بگیریم که چگونه دستورات لینوکس را شبیه سازی کنیم.

چرا دستورات لینوکس را شبیه سازی می کنیم؟

ساده است. ما دقیقاً می دانیم که یک دستور لینوکس حتی قبل از اجرای آن چه خواهد کرد. به عنوان مثال ، ممکن است بخواهید ویرایشگر Vim را در جعبه لینوکس خود نصب کنید. شما نمی دانید این بسته با چه وابستگی های دیگری همراه است. با شبیه سازی فرایند نصب ، می دانید که چند وابستگی به همراه بسته نصب خواهند شد. همچنین برای برداشتن بسته نیز یکسان است. شما می دانید پس از حذف بسته ، دیگر به چه وابستگی هایی نیاز نیست. همچنین به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که یک فرمان حتی قبل از اجرای آن به درستی کار می کند. هنوز نمی فهمید؟ مشکلی نیست اجازه بدهید مثالی را برای شما نشان دهم.

دستورات لینوکس را بدون تغییر چیزی در سیستم شبیه سازی کنید.

 

ویرایشگر Vim را روی سیستم Ubuntu خود به این شکل نصب کنید.
برای شبیه سازی نصب Vim در اوبونتو ، به سادگی دستور زیر اجرا کنید:

یا می توانید به این شکل دستور را وارد کیند:

به صورت خلاصه و کوتاه تر:

نمونه خروجی از دستورات فوق:

همانطور که در خروجی بالا مشاهده می کنید ، ما فقط فرایند نصب Vim را شبیه سازی کرده ایم ، اما در واقع آن را نصب نکردیم. هیچ چیز در سیستم تغییر نکرده است، فقط یک شبیه سازی بوده است. با نگاهی به شبیه سازی متوجه می شویم بسته های اضافی (وابستگی) با بسته واقعی چگونه نصب می شوند.

به طور مشابه ، ما می توانیم حذف یک برنامه نصب شده را به مانند زیر شبیه سازی کنیم.

یا به شکل زیر:

به شکل کوتاه تر:

نمونه خروجی:

 

باز هم ، ما فقط فرایند حذف را شبیه سازی کردیم ، اما چیزی از سیستم حذف نکردیم. اگر دستورات فوق را در زمان واقعی اجرا کنید ، می توانید مطمئن شوید که چه برنامه هایی حذف خواهند شد.

ما حتی می توانید کل مراحل به روزرسانی را در اوبونتو شبیه سازی کنیم.

 

با شبیه سازی فرایند بروزرسانی ، شما تصور روشنی در مورد اینکه کدام بسته ها به روز می شوند ، خواهید داشت.

لطفا توجه داشته باشید که کاربران غیر ریشه (روت) همچنین می توانند شبیه سازی را انجام دهند. اگر شبیه سازی را بدون sudo اجرا کنید ، مانند تصویر زیر یک پیام هشدار دهنده مشاهده خواهید کرد.

اگر گزینه “Dry Run” در دسترس نباشد چه می شود؟

تا آنجا که من می دانم ، اکثر دستورات لینوکس و یونیکس گزینه dry run دارند ، اما برخی از دستورات اینگونه نیستند. به عنوان مثال ، دستور yum گزینه dry run ندارد. اگر می خواهید عملیات نصب یا حذف Yum را شبیه سازی کنید ، مانند زیر از گزینه “setopt” استفاده کنید.

اگر می خواهید نصب یک بسته .rpm را شبیه سازی کنید ، این کار را انجام دهید:

دستورات بالا vim را نصب نمی کنند ، اما نحوه عملکرد دستورات “yum install vim” و “rpm -ivh” را در زمان واقعی نصب نشان می دهد.

از طرف دیگر ، می توانید قبل از نصب تلگرام بدون فیلتر بسته های آن را چک کنید تا مطمئن بشوید آیا واقعا به گفته ی خود صادق هستند یا خیر ، این گونه مطمئن شده اید که برنامه ی نصب شده ی شما فاقد بدافزار ، رات و یا باج افزار است و ببینید که چه کاری با پرونده های شما انجام می دهد بدون اینکه واقعاً آن را انجام دهید! پس از بررسی خروجی ذکر شده ، می توانید تصمیم بگیرید که آیا واقعاً می خواهید آن را اجرا کنید یا نه.

 

 

 

 

به این پست امتیاز دهید.
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن