لینوکس

نصب لینوکس کرنل ۵.۰ در اوبونتو ۱۸.۰۴

چگونه لینوکس کرنل 5.0 را در اوبونتو 18.04 نصب کنیم

اوبونتو ۱۸.۰۴ که اخیرا منتشر شده است شامل Linux Kernel 5.0 در بین چندین ویژگی های جدید است اما شما به طور پیش فرض آن را دریافت نخواهید کرد. در این آموزش نحوه ی دریافت لینوکس کرنل ۵ در اوبونتو ۱۸.۰۴ LTS خواهید آموخت.
نسخه های جدید و پایدار کامپوننت GNOME ، ادغام دسک تاپ livepatch و هسته ۵.۰ همین طور نسخه سوم نسخه اوبونتو ۱۸.۰۴ در اینجا قرار دارد .

انتشار اوبونتو LTS

 

اوبونتو ۱۸.۰۴ در آوریل ۲۰۱۸ منتشر شد و از آنجا که این نسخه پشتیبانی (LTS) طولانی مدت دارد ، تا سال ۲۰۲۳ پشتیبانی می شود. از آن زمان تاکنون تعدادی رفع اشکال ، به روزرسانی امنیتی و به روز رسانی نرم افزار  داشته است. اگر امروز Ubuntu 18.04 را بارگیری کردید ، باید تمام آن بروزرسانی ها را به عنوان اولین کارهایی که بعد از نصب اوبونتو ۱۸.۰۴ انجام دهید .

البته این یک وضعیت ایده آل نیست. به همین دلیل اوبونتو این “نسخه های ویژه” را ارائه می دهد. یک نسخه شامل کلیه به روزرسانی های ویژگی و امنیت همراه با رفع اشکال است که از زمان انتشار اولیه نسخه LTS به آن اضافه شده است. اگر اوبونتو را امروز بارگیری کنید ، به جای اوبونتو ۱۸.۰۴ ، اوبونتو ۱۸.۰۴.۳ را دریافت خواهید کرد. این مشکل در بارگیری و نصب صدها بروزرسانی بر روی سیستم تازه نصب شده اوبونتو ،اتفاق افتاده است.

چگونه می توانید به این نسخه های موجود ارتقا دهید؟ جواب ساده است. فقط سیستم عامل اوبونتو را مانند آنچه که معمولاً انجام می دهید ، به روز کنید و در آخرین نسخه ، نسخه ی ویژه را خواهید داشت.

می توانید نسخه اوبونتو را بررسی کنید تا ببینید که از چه ورژنی استفاده می کنید. من یک چک انجام دادم و از آنجا که در اوبونتو ۱۸.۰۴.۳ بودم ، تصور می کردم که می توانم هسته لینوکس ۵ را نیز بدست آورم. وقتی نسخه هسته لینوکس را بررسی کردم متوجه شدم باز هم کرنل پایه ۴.۱۵ بر روی سیستم است.

چرا؟ اگر اوبونتو ۱۸.۰۴.۳ دارای کرنل لینوکس ۵.۰ است ، پس چرا هنوز کرنل لینوکس هسته ۴.۱۵ روی سیستم است؟
به این دلیل است که باید با انتخاب گزینه LTS Enablement Stack  به عنوان معرف HWE شناخته می شود ، باید خودتان بخواهید کرنل جدید را در Ubuntu LTS نصب کنید.

نصب کرنل لینوکس ۵.۰ در اوبونتو ۱۸.۰۴ با ویژگی فعال کردن استک (stack)

به طور پیش فرض ، انتشار Ubuntu LTS در همان هسته لینوکس که با آنها عرضه شده بود باقی ماند. استک یا همان پشته فعال سازی سخت افزار (HWE) برای نسخه های موجود در اوبونتو LTS کرنل جدید و xorg را پشتیبانی می کند.

فیلم آموزشی

اوضاع اخیراً تغییر کرده است. اگر اوبونتو ۱۸.۰۴.۲ یا نسخه دسک تاپ جدیدتر را بارگیری کرده اید ، HWE برای شما فعال شده است و به طور پیش فرض هسته جدید را همراه با به روزرسانی های منظم دریافت خواهید کرد.

برای نسخه های سرور و افرادی که ۱۸.۰۴ و ۱۸.۰۴.۱ را بارگیری کرده اند ، باید کرنل یا هسته HWE را نصب کنید. پس از انجام این کار ، نسخه های کرنل یا هسته ی جدیدتری را ارائه خواهد کرد که توسط اوبونتو به نسخه LTS ارائه داده پشتیبانی می شود.

برای نصب کرنل یا هسته HWE در نسخه ی رومیزی یا دسکتاپ اوبونتو به همراه xorg جدیدتر ، می توانید از این دستور در ترمینال استفاده کنید:

 

اگر از نسخه سرور اوبونتو استفاده می کنید ، گزینه xorg را نخواهید داشت. بنابراین کافیست کرنل یل هسته HWE را در سرور اوبونتو نصب کنید:

 

پس از پایان نصب کرنل یا هسته HWE ، سیستم خود را مجدداً راه اندازی یا ری استارت کنید. حالا باید هسته جدیدتر لینوکس را داشته باشید.

آیا در اوبونتو ۱۸.۰۴کرنل ۵.۰ را دریافت خواهید کرد؟

 

توجه داشته باشید که کرنل HWE برای افرادی که اوبونتو ۱۸.۰۴.۲ را بارگیری و نصب کرده اند ، فعال است. بنابراین این کاربران بدون هیچ مشکلی Kernel 5.0 را دریافت خواهند کرد.

آیا با فعال کردن کرنل HWE در اوبونتو می توانید به مشکل بر خورد؟ این کاملاً به عهده شماست. Linux Kernel 5.0 دارای چندین بهبود عملکرد و پشتیبانی سخت افزاری بهتر است. شما از مزایای هسته جدید بهره مند خواهید شد.

منبع
به این پست امتیاز دهید.
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن