امنیت

افزونه‌های جاسوس در مرورگرها

خلاصه: افزونه‌هایی بروی مرورگرهای محبوب گوگل‌کروم و فایرفاکس اطلاعات حساس کاربران را به سرقت می برند. این مجموعه افزونه‌ها که با نام DataSpii شناخته می‌شوند و اطلاعات بیش از ۴ میلیون کاربر را سرقت کرده اند.

چند افزونه در مرورگرهای کروم و فایرفاکس اطلاعات بسیار حساسی از حدود ۴ میلیون کاربر در ۴۵ شرکت بزرگ دنیا را دزدیدند. محققان افزونه‌هایی را که باعث این حمله شده‌اند به این نام DataSpii معرفی کرده‌اند.
داده‌های لو رفته توسط این افزونه‌ها اطلاعات مرور شده ی کاربران است که باعث فاش شدن بسیاری از اطلاعات فوق محرمانه شامل اطلاعات کارت‌های اعتباری یا گزارش‌های پزشکی کاربران در تعداد زیادی از شرکت‌های بزرگ مانند آمازون، والمارت، اپل و اسکایپ و … شده‌است.
افزونه‌های DataSpii حتی اطلاعات دیگری شامل موقعیت مکانی، داده‌ها و سرویس‌های ابری، فایل‌های ضمیمه شده، اطلاعات کارت‌های اعتباری، مشخصات ژنتیکی ، حتی خرید‌های اینترنتی و عکس های ذخیره شده را نیز جمع‌آوری کرده‌اند.
اطلاعات جمع‌آوری شده توسط افزونه‌های DataSpii در مورد شرکت‌های مورد حمله، اطلاعات حساسی شامل فعالیت روزانه کارکنان، ساختار شبکه‌های داخلی خصوصی، محتوای صفحات وب داخلی شرکت‌ها، کلیدهای API،کلید های رمز گذاری کننده، سورس کدهای اختصاصی شرکت و حتی کدهای دسترسی به فایروال و آسیب‌پذیری‌های شرکت را نیز دربردارد!
با اینکه این حمله روی مرورگرهای فایرفاکس و کروم انجام شده، با این حال تعدادی از کاربران مرورگر opera نیز تحت تاثیر این حمله قرار گرفته‌اند.
با شناختن افزونه‌هایDataSpii و دقت در استفاده‌ از افزونه‌های دیگر می‌توانیم از لو رفتن اطلاعات جلوگیری کنیم؛ پس نام‌های زیر را به خاطر بسپارید!
Branded Surveys (Chrome)
FairShare Unlock (Chrome and Firefox)
HoverZoom (Chrome)
Panel Community Surveys (Chrome)
PanelMeasurement (Chrome)
SaveFrom.net Helper (Firefox)
SpeakIt! (Chrome)
SuperZoom (Chrome and Firefox)
این افزونه‌ها هم اکنون از دسترس و دانلود خارج شده‌اند؛ ولی در صورتی که هنوز در حال استفاده از آن‌ها هستید به صورت دستی آن‌ها را حذف کنید.

به این پست امتیاز دهید.
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن