لینوکس

۹ ابزار نظارت بر پهنای باند شبکه و سرعت در لینوکس

در این مقاله، برخی از ابزارهای منبع باز برای نظارت بر ترافیک شبکه، پهنای باند و سرعت اینترنت در لینوکس فهرست می کنیم.

نظارت بر سرعت اینترنت می تواند یک گام مهمی در شناخت اتصال شما باشد و می تواند به شما در پیدا کردن مشکلات احتمالی کمک کند. این نیز به شما کمک می کند تا مشکلات مربوط به اتصال شما را شناسایی کرده و مشکلات احتمالی را پیدا کنید.

ابزار برای نظارت بر ترافیک اینترنت و سرعت در لینوکس
من قصد دارم به شما ابزارهای مختلفی برای کمک به نظارت بر سرعت اینترنت شما ارائه دهم. من دستورالعمل های نصب برای توزیع مبتنی بر اوبونتو / دبیان را ارائه می دهم اما ابزارها را می توان به راحتی در توزیع های دیگر نصب کرد.
مهم نیست اگر شما یک مبتدی هستید که میخواهد یک راه حل ساده و کارآمد داشته باشید، به دنبال اطلاعاتی در مورد شبکه هستید، اگر برنامههای GUI یا CLI را ترجیح می دهید، من به شما کمک میکنم که ابزار مناسب را پیدا کنید .

۱.NetSpeed – GNOME shell extension for desktop users

NetSpeed یک افزونه پوسته GNOME است که مجموع دانلود و سرعت آپلود را در پانل GNOME نمایش می دهد. با کلیک بر روی آن مقادیر جداگانه را در یک کشویی نشان می دهد.
این فقط در صورتی است که از محیط دسکتاپ GNOME استفاده کرده باشید. اگر قبلا آشنا نبودید، این آموزش را بخوانید تا بدانید چگونه از افزونه های GNOME Shell استفاده کنید.

۲.Fast – Netflix’s Internet speed tester

Fast یک ابزار منبع باز CLI است که توسط سرویس Netflix  fast.com طراحی شده است. اگر چه کد برای وب سایت خود منبع باز نیست، Netflix توضیح داد که چگونه در اینجا کار می کند. سریع ابزار کامل برای کسی است که فقط می خواهد سرعت دانلود را به شیوه ای بسیار ساده بررسی کند.

اطمینان حاصل کنید که Snap را در توزیع خود فعال کرده اید و سپس دستور زیر را اجرا کنید:

پس از نصب، می توانید از طریق وارد کردن دستور زیر برنامه را اجرا کنید:

پس از چند ثانیه نتیجه ای به شکل زیر مشاهده می کنید:


۳.speedtest-cli: check upload and download speed

speedtest-cli یک رابط خط فرمان منبع باز برای تست پهنای باند اینترنت با استفاده از speedtest.net است (که خود، منبع باز نیست). این یک ابزار کمی سریع برای چک کردن دانلود و سرعت آپلود است.
speedtest-cli در اغلب توزیع ها موجود است و می تواند به آسانی با استفاده از مدیر بسته مدیریت شود. در دبیان / اوبونتو، میتوانید از دستور زیر استفاده کنید:

با دستور زیر می توانید استفاده کنید

پس از چند ثانیه، اطلاعاتی در مورد اینکه چه سرور برای بررسی ارتباط شما مورد استفاده قرار گرفته است،  جزئیات مربوط به سرعت اینترنت خود را دریافت خواهید کرد. با استفاده از speedtest man برای یادگیری در مورد گزینه های اضافی (مانند انجام تست دانلود با استفاده از -no-download).

۴.NetHogs – Check bandwidth utilization per program basis


NetHogs یک ابزار منبع باز ساده است که در ترمینال اجرا می شود. به جای شکستن ترافیک پروتکل و یا زیر شبکه، آن را با فرآیند دسته بندي می کند. این بسیار مفید است برای پیدا کردن پروسس آی دی برنامه  یا فقط برای دیدن آنچه که پهنای باند خود را می خورد. این بیشتر بر روی پروسس متکی است، بنابراین اکثر ویژگیها لینوکسی هستند.

خوشبختانه NetHogs در بسیاری از توزیعها گنجانده شده است. این بدان معنی است که شما می توانید آن را با استفاده از مدیر بسته های نرمال خود نصب و حذف کنید. در دبیان / اوبونتو، شما می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

برای اجرا دستور زیر را وارد کنید:

به راحتی می توانید دستگاه ها را بعد از فرمان  (مانند sudo nethogs eth0) مشخص کنید. شما همچنین دارای پارامترهای اضافی مانند انتخاب تاخیر برای نرخ بازخوانی (-d)، اطلاعات نسخه (-V)، tracemode (-t) و چند نفر دیگر که میتوانید در صفحات man (man nethogs) بررسی کنید.

۵. nload – Real-Time internet traffic monitoring

nload یک برنامه کنسول منبع باز است که به شما امکان می دهد تا در زمان واقعی نظارت بر ترافیک شبکه و استفاده از پهنای باند خود را کنترل کنید. این ترافیک ورودی و خروجی را با استفاده از نمودارها نمایش می دهد، در حالی که همچنین اطلاعات اضافی (کل داده های آپلود شده، استفاده از حداقل / حداکثر شبکه و غیره) را فراهم می کند. استفاده از این ابزار ساده است استفاده کنید و میتواند بسیار مفید باشد.

شما می توانید آن را در توزیع مبتنی بر دبیان و اوبونتو با استفاده از دستور زیر نصب کنید:

برای اجرا دستور زیر را وارد کنید:

۶.CBM – Color Bandwidth Meter
CBM یک ابزار بسیار ساده است که (به صورت رنگی) ترافیک شبکه را بر روی تمام دستگاه های متصل نمایش می دهد، به شیوه ای بسیار ساده.

CBM یک قطعه نرم افزاری کمیاب است که می تواند در بسیاری از مخازن توزیع یافت شود. این باعث می شود نصب و حذف آن با استفاده از مدیریت بسته بسیار آسان باشد.

با دستور زیر اجرا می شود:

دستورات در پایین ترمینال خود نمایش داده می شود تا بتوانید به راحتی آنها را کنترل کنید.

۷.iPerf – تست عملکرد شبکه بین دو میزبان

iPerf ابزار مورد استفاده برای اندازه گیری و تنظیم عملکرد شبکه است و می تواند اندازه گیری عملکرد استاندارد را برای هر شبکه ایجاد کند. این دارای قابلیت سرویس گیرنده و سرور است و می تواند جریان داده ها را برای اندازه گیری پهنای باند، از دست دادن و سایر پارامترهای بین دو انتها در یک یا هر دو جهت ایجاد کند. دو پیاده سازی وجود دارد: iPerf اصلی (iPerf2) و پیاده سازی سازگار با نسخه های پشتی iPerf3.

ساده ترین راه برای نصب (یا حذف) iPerf یا iPerf3 از مدیر بسته استفاده می کند. برای مثال، در اوبونتو:

با دستور زیر اجرا می شود

توجه داشته باشید: برای مثال های بیشتر، اگر شما از iPerf3 استفاده می کنید، به سادگی تمام موارد iperf را با iperf3 جایگزین کنید.

با این حال، انجام این کار فقط گزینه های شما را نمایش می دهد. برای اجرای iPerf، شما نیاز به حداقل ۲ ماشین: یکی به عنوان یک کلاینت عمل کند و دیگری به عنوان یک سرور عمل کند. برای سرور شما از موارد زیر استفاده می کنید:

این دستگاه را برای گوش دادن به پورت ۵۰۰۱ باز می کند. برای اتصال به ماشین دیگری و اجرای آزمون، از موارد زیر استفاده کنید:

البته آدرس سرور ای که میخواهید به آن متصل شوید.  می تواند یک یا چند آدرس IP باشد یا چیزی شبیه ping.online.net. تیم iPerf3 لیستی از سرورهای مورد استفاده برای آزمایشات دارد.

iPerf یک ابزار به طور گسترده ای است که دارای بسیاری از کاربردهای خاص و گزینه های بسیاری است. نمی خواهیم به آن بپردازیم، چون فراتر از محدوده این مقاله است. با این حال، می توانید سایت اصلی (man iperf / man iperf3) یا مقالات آن را مطالعه کنید.

۸.vnStat – Network traffic logger

vnStat یک مانیتورینگ ترافیک شبکه مبتنی بر کنسول منبع باز است که از آمار رابط شبکه ارائه شده توسط هسته به عنوان منبع اطلاعات برای logs periodic استفاده می کند. این به این معنی است که vnStat در واقع هیچ ترافیکی را خراب نمی کند و همچنین استفاده از پردازنده سبک را تضمین می کند. این را می توان بدون مجوز کاربر root اجرا کرد.

همانند بسیاری از ابزارهای شبکه دیگر، vnStat در اکثر مخازن توزیع قرار دارد. این به این معنی است که شما می توانید با استفاده از مدیر بسته خود آن را نصب و حذف کنید.

با دستور زیر اجرا می شود:

vnStat ویژگی های پیشرفته ای همچون توانایی استفاده از پایگاه های داده (ایمپورت کردن آنها یا اکسپورت به یک فایل) را فراهم می کند. شما می توانید این را در صفحه ی اصلی (man vnstat) بررسی کنید. نمونه های بیشتری را می توان در وب سایت رسمی یافت کنید.

۹.iftop – The ‘top’ of Network Usage

iftop

iftop نرم افزاری رایگان نرم افزار منبع باز نرم افزاری است که لیستی به روز شده از اتصالات شبکه بین جفت میزبان را تولید می کند. اتصالات را می توان با پارامتر های مختلف مرتب کرد، اما آنها به طور پیش فرض با استفاده از پهنای باند مرتب شده اند، با مصرف کنندگان تنها پهنای باند “top”  نشان داده شده است.

در این مقاله به شما چندین ابزار را که می توانید برای نظارت بر آمار های مختلف مربوط به عملکرد شبکه خود استفاده کنید، به شما نشان دادیم. ابزارهایی وجود دارد که برای همه مناسب است، و شما می توانید آن را انتخاب کنید که نیازهای خاص شما را برآورده کند. امیدوارم این مقاله مقدمه خوبی برای دنیای نظارت بر اینترنت باشد.

منبع
به این پست امتیاز دهید.
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن