گوناگون

چطور یک رزومه بی نقص بنویسیم؟

داشتن یک رزومه کاری کامل و بی نقص میتواند برگ برنده ای برای استخدام در شغل مناسب شما باشد. حال باید بدانیم این رزومه چه مشخصاتی باید داشته باشد.

شرح تحصیلات ، مهارت ها و تجربیات گذشته از مهم ترین نکاتی است که باید در رزومه ذکر شود.

 

 

 

ظاهر رزومه:‌ برداشت اول، مهم‌ترین و بادوام‌ترین برداشت است.

 

یک کار فرما در یک مدت زمان کوتاه باید از میان تعداد بسیار زیاد درخواست نامه ها تعدادی را برای دعوت به مصاحبه انتخاب کند. بنابر این اگر اولین نگاه به رزومه کاری شما آنقدر خوب باشد که کارفرما کمترین زمان را برای بررسی درخواست نامه شما صرف کند ، شکی در آن نیست که شما در روز مصاحبه یکی از منتخبین خواهید بود.

 

 

  • از فونت واضح و مناسب استفاده کنید. همچنین اسیر این وسوسه نشوید که با استفاده از سایز کوچک‌تر فونت، بتوانید اطلاعات بیشتری را درون رزومه خود جا بدهید.
  • رزومه خود را به چند بخش تقسیم کنید. همچنین از نوشتن پاراگراف های طولانی صرف نظر کنید چرا که یک کارفرما بعید است که زمان خود را برای خواندن آن بگذارد! از زیر عنوان ها برای نوشتن مطالب خود استفاده کنید.همچنین برای ذکر موارد مختلف در نوشته های خود از لیست های نشانه دار استفاده کنید تا کارفرما بتواند مهارت‌ها و موفقیت‌های شما را به راحتی در رزومه‌تان پیدا کند.
  • نحوه صفحه ارایی و عنوان بندی مطالب را در تمام رزومه رعایت کنید تا اتمام و آغاز یک عنوان جدید در نوشته شما کاملا مشخص و واضح باشد.
  • از کاغذ مناسب و خوش‌رنگ برای رزومه خود استفاده کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که کاغذهای عجیب و غریب و نامناسب شاید باعث دیده شدن رزومه شما شوند، اما اغلب تاثیرات منفی از خود بر جای می‌گذارند.

 


 

اطلاعات فردی

 

یک کار فرما نیاز دارد که بداند شما چه کسی هستید و باید در بخش اطلاعات فردی موارد مورد نیاز را برای کارفرما ذکر کنید.

ذکر دقیق اسم وشماره تماس را هیچگاه فراموش نکنید. وضعیت سربازی و تاهل خود را ذکر نکنید. آوردن تاریخ تولد و ملیت اختیاری است.

داشتن یک ادرس ایمیل با نامی مناسب نیز حتما نیازتان میشود.(توجه داشته باشید که داشتن یک ایمیل بانامی خنده دار و … میتواند برای کارفرما توهین بزرگی به حساب بیاید.)

 

 


 

نمایه شخصی

 

توضیحات اضافه و نامعقول در باره نمایه شخصیتان(توصیف فردی) میتواند به سرعت شما را از جمع منتخبین دور کند. درباره شخصیت‌تان با آب وتاب تعریف نکنید. شما قرار است یک مصاحبه کاری به دست آورید نه یک قرار دوستانه!

چند مورد از شرایط و نیازهای مورد نظر کارفرما را انتخاب کنید و توضیح دهید که چرا شما برای این کار مناسب هستید. همچنین از اهداف شغلی خود برای کارفرما نکاتی  را به طور مستقیم وخاص ذکر کنید. عباراتی مانند «من به دنبال یک شغل خوب در یک شرکت فعال هستم» بیش از حد مبهم است.

 


 

حاشیه نروید

 

شما برای نشان دادن لیاقت خود تنها دو صفحه در اختیار دارید، پس دقت کنید که رزومه کاریتان باید با معیارهای کارفرما مطابقت داشته باشد.

  • تمام نمرات درسی و پروژه‌های خود را لیست نکنید. تعداد اندکی از آنها را انتخاب کنید که نشان دهنده دانش یا مهارت‌های مرتبط با شغل مورد نظر باشد. مهارت‌های آزمایشگاهی خود را در صورتی که برای کار مورد نظر لازم هستند ذکر کنید، در غیر این صورت آنها را فراموش کنید.
  • اگر برای یک شغل غیرعلمی درخواست می‌دهید، تنها لازم است که عنوان مدرک و نتیجه نهایی را ذکر کنید (مانند نام دانشگاه و تاریخ دریافت مدرک). مهارت‌های مرتبطی را که کسب کرده‌اید فراموش نکنید، مانند روش‌های آماری، مهارت‌های تحلیل و حل مساله، و توانایی‌های مدیریتی.
  • خودتان را دست کم نگیرید. اشاره به کارهای زمان دانشجویی، فعالیت‌های داوطلبانه و کارهای پاره‌وقت، راه‌های خوبی برای نشان دادن مهارت‌های و موفقیت‌های مرتبط است.

 


 

رزومه‌تان را بر اساس زندگی خودتان سامان‌دهی کنید

 

تنها یک روش درست برای سامان دهی رزومه شما وجود دارد. بنابراین نگران نباشید که رزومه کاری دوستان‌تان با رزومه شما خیلی متفاوت است. هر دوی آنها ممکن است خوب باشد.

  • مهارت‌های اصلی خود را در صفحه نخست ذکر کنید. فکر کنید که چه چیزی بیشتر از همه کارفرما را جذب می‌کند: نمرات شما؟ تجربه کاری‌تان؟ مهارت‌های آزمایشگاهی شما؟ تجربیات کاری مرتبط؟
  • بخش‌های مختلف رزومه را برای تاثیر بیشتر به چند قسمت تقسیم کنید. اگر کارهای پاره وقت زیادی را انجام داده‌اید اما می‌خواهید تنها یک یا دو نمونه از آنها را پررنگ کنید، می‌توانید بخش تجارب کاری را به دو قسمت تجربیات مرتبط و سایر تجربیات تقسیم کنید.
  • به رزومه‌ها و قالب‌های نمونه نگاه کنید تا از آنها ایده بگیرید، اما آنها را عینا کپی نکنید. بسیار بعید است که زندگی شما دقیقا شبیه ساختار زندگی شخص دیگری باشد.

 

و در آخر، از دیگران کمک بخواهید. می‌توانید حتی پس از فارغ‌التحصیلی از مرکز کاریابی دانشگاه بخواهید تا رزومه کاری شما را بررسی کند.

 

 

 

برای مشاهده یک نمونه رزومه پر شده اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

به این پست امتیاز دهید.
برچسب ها
مشاهده بیشتر

رضااسدزاده

رضااسدزاده هستم مهندس نرم افزار علاقه مند به فضای وب از تاریخ 12شهریور سال96 سایت تیچ وب رو راه اندازی کردیم با هدف گسترش اطلاعات نرم افزاری و زبان های برنامه نویسی . امیدوارم با حمایت شما دوستان بتونیم به این هدف بزرگ دست پیدا کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن